Powrót do aktualności

14. Szkoła Akustooptyki i Zastosowań - SAOA

W dniach 24-27 czerwca 2019 roku w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu odbyła się 14. Szkoła Akustooptyki i Zastosowań. Była to już 14. edycja tego wydarzenia w ramach cyklu międzynarodowych konferencji naukowych, odbywających się przeważnie co trzy lata nieprzerwanie od 1980 roku.

Idea spotkań została zainicjowana przez prof. dr. hab. Antoniego Śliwińskiego (IFD UG) we współpracy z Polskim Towarzystwem Akustycznym oraz Komitetem Akustyki Polskiej Akademii Nauk. Konferencje były organizowane pierwotnie w różnych miejscach regionu pomorskiego oraz ostatnio za granicą (2014 – Druskienniki / Litwa, 2017 – Moskwa / Rosja). W ciągu swoich prawie 40 lat konferencje te zdobyły uznanie w świecie akustooptyków.

 

Obecna, toruńska edycja konferencji organizowana jest przez Instytut Fizyki UMK, Instytut Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundację Aleksandra Jabłońskiego. Organizacja Szkoły jest współfinansowana przez International Commission on Acoustics (ICA), The Optical Society (OSA), The International Society for Optics and Photonics (SPIE), Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Gdańskiego (IFD UG) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNSiW) w ramach programu „Działalność Upowszechniająca Naukę”. Szkoła adresowana zarówno do młodych jak i doświadczonych naukowców stanowi cenną platformę umożliwiającą wymianę wiedzy oraz nawiązywanie współpracy międzynarodowej.

Tematyka 14. Szkoły Akustooptyki i Zastosowań skupia się wokół fizycznych aspektów oddziaływania światła i fal akustycznych (w szczególności z zakresu ultradźwięków). Podczas konferencji zostanie przedstawionych 45 prezentacji obejmujących najnowsze osiągnięcia akustooptyki w szybko rozwijających się dziedzinach nauk podstawowych i stosowanych, takich jak fotonika, inżynieria optyczna, obrazowanie, technologie materiałowe. W szczególności wystąpienia podczas konferencji będą koncentrowały się wokół następujących zagadnień: teoria dyfrakcji światła na ultradźwiękach, badania doświadczalne zjawiska dyfrakcji światła na falach ultradźwiękowych, urządzenia akustooptyczne, nowe materiały i struktury w akustooptyce, przetwarzanie sygnałów, obrazowanie akustooptyczne oraz tomografia, akustooptyka w badaniach procesów ultraszybkich, obrazowanie i spektroskopia fotoakustyczna, zastosowania w naukach biomedycznych. Gośćmi specjalnymi na tegorocznej edycji Szkoły będą uznani naukowcy: prof. Daniel Razansky (ETH Zurich), dr Marti Duocastella (Istituto Italiano di Tecnologia, Genua) oraz prof. Peter Saggau (Baylor College of Medicine, Houston, USA).

Szkoła otrzymała finansowanie w ramach środków MNiSW na Działalność Upowszechniającą Naukę – zgodnie z umową nr 568/P-DUN/2019.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie konferencji.

 

SAOA

SAOA

Powrót do aktualności