Powrót do aktualności

Sympozjum poświęcone systemom reakcyjnym - WORS

W dniach 3-7 czerwca na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK odbyło się sympozjum poświęcone systemom reakcyjnym. Na wydarzenie złożyły się warsztaty 2nd International Workshop on Reaction Systems oraz szkoła 1st School on Reaction Systems.

Systemy reakcyjne zostały zdefiniowane w 2007 r. jako narzędzie pozwalające na modelowanie reakcji biochemicznych zachodzących w żywej komórce i w ciągu kilkunastu lat przekształciły się w niezwykle interesujący i owocny obszar badań. Obecnie stanowią popularny i nowatorski model obliczeń interaktywnych i wzbudzają zainteresowanie nie tylko u informatyków, ale także biologów, biochemików, chemików czy matematyków.

Kilkudziesięciu naukowców z całego świata uczestniczyło na UMK w wykładach, podczas których od podstaw zaprezentowane zostały dotychczasowe wyniki oraz powiązania z innymi dziedzinami wiedzy, a także przekazywane były nowe rezultaty. Sympozjum składało się z 17 godzin wykładów w ramach szkoły oraz 14 wystąpień konferencyjnych.

Honorowym gościem był współtwórca systemów reakcyjnych - profesor Grzegorz Rozenberg - światowej sławy specjalista w dziedzinie matematyki i informatyki teoretycznej, naukowiec, wykładowca, laureat tytułu doktora honoris causa uniwersytetów europejskich. Na cześć profesora nazwano nagrodę Rozenberg Tulip Award, przyznawaną przez International Society for Nanoscale Science, Computation, and Engineering za wybitne osiągnięcia w dziedzinie obliczeń biomolekularnych i programowania molekularnego.

Sympozjum zostało zorganizowane przez pracowników Zakładu Lingwistyki Matematycznej i Teorii Współbieżności WMiI UMK we współpracy z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego oraz przy wsparciu finansowym z projektu Narodowej Agencji Współpracy Akademickiej "International Academic Partnerships in Sciences with Nicolaus Copernicus University in Toruń - InterAPS", Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Prezydenta Miasta Torunia. 

Łączna liczba uczestników wyniosła 50 osób z 10 różnych krajów (w tym 21 osób z Polski). Uczestnicy reprezentowali 25 ośrodków badawczych, z czego 19 to instytucje zagraniczne. 

Strona internetowa wydarzenia http://wors2019.mat.umk.pl/

wors

Powrót do aktualności