Powrót do aktualności

51. Sympozjum Fizyki Matematycznej

W dniach 16-18.06.2019 roku w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyło się 51. Sympozjum Fizyki Matematycznej.

Konferencja jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym rok rocznie przez Zakład Fizyki Matematycznej Instytutu Fizyki UMK w Toruniu, nieprzerwanie od roku 1968. Tegoroczny program jubileuszowego 50. Sympozjum Fizyki Matematycznej poświęcony był głównie kwantowej teorii informacji, w szczególności zaś matematycznym podstawom dynamiki kwantowych układów otwartych w ujęciu niemarkowowskim. Ten ostatni temat jest dziś uważany za jedno z najważniejszych zagadnień w fizyce matematycznej, istotnie poszerzających nasze rozumienie zjawisk i procesów zachodzących w skali kwantowej.

Obrady 51. Sympozjum Fizyki Matematycznej obejmowały 9 sesji, w których zaprezentowano łącznie 32 referaty (18 wygłoszonych przez gości zagranicznych i 14 przez autorów polskich) oraz sesję plakatową z 13 prezentacjami (3 zagraniczne i 10 polskich). Program 51 Sympozjum poświęcony był w znacznej części matematycznym aspektom dynamiki kwantowych układów otwartych, kwantowej teorii pomiaru i innym zagadnieniom kwantowej teorii informacji. Jest to problematyka, która od kilkunastu lat stanowi centralną oś tematyczną kolejnych Sympozjów Fizyki Matematycznej i jest ona jednocześnie ściśle powiązana z kierunkiem badań prowadzonych stale w Zakładzie Fizyki Matematycznej UMK

Konferencja została zorganizowana przez Zakład Fizyki Matematycznej Instytutu Fizyki UMK, razem z redakcją Open Systems & Information Dynamics oraz redakcją Reports on Mathematical oraz przy współpracy z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego. Przewodniczącym komitetu naukowego sympozjum był prof. dr hab. Dariusz Chruściński z Zakładu Fizyki Matematycznej WFAiIS UMK.

Łączna liczba uczestników wyniosła 53 (w tym 32 osoby z Polski). Uczestnicy reprezentowali 25 ośrodków badawczych, z czego 15 to instytucje zagraniczne z 10 różnych krajów. Sympozjum miało charakter międzynarodowy, a językiem wykładowym był język angielski.

Strona internetowa wydarzenia http://www.fizyka.umk.pl/smp/smp51/

Powrót do aktualności